Böceklerin Dersi Masalı

Günün ilk ışıklarıyla neredeyse tüm böcekler uyanmış, işlerinin başına geçmişler. Haylaz çekirge ise hala yatağında mışıl mışıl uyuyormuş. Bir süre sonra çekirge uyanmış ve penceresinden dışarıya bakıp “Çalışmak, çalışmak… Bunların başka bir şey bildikleri yok,” demiş. Sonra yatağa dönerek tekrar uykuya dalmış.

Saatler sonra uyanıp dışarıya baktığında havanın kararmış olduğunu ve tüm böceklerin evlerine dönmekte olduklarını görmüş. Mecburen tekrar yatağına dönmüş ancak bütün gün uyuduğu için hiç uykusu yokmuş. Canı sıkılıyormuş. Sonra aklına bir muziplik gelmiş. Pencereye gidip avazı çıktığı kadar, “İmdat! Yetişin dostlar, hırsız var! Evimi soyuyorlar!” diye bağırmaya başlamış.Çekirgenin feryadını duyan böcekler yataklarından kalktıkları gibi komşularının evine koşmuşlar ama ortada hırsız falan yokmuş.

Böcekler şaşkın şaşkın etraflarına bakarken çekirge, “Nasıl kandırdım sizi ama…” diyerek kahkahalar atıyormuş. Ertesi gün tüm böcekler çekirgenin yaptığı kötü şakayı konuşuyormuş. Çekirge ise halinden memnun etrafı izliyormuş. Arı, “Anlamsız bir şaka yüzünden uykumuzdan olduk…” demiş. Uğur böceği de, “Bir özür bile dilemedi. Sanırım bir dersi hak ediyor,” diye eklemiş.

Birkaç gün sonra gece yarısı yine çekirgenin, “İmdat! Yetişin dostlar! Hırsız var!” diyen çığlıklarını duymuşlar. Ama hiçbir böcek, çekirgenin yardımın gitmemiş. Ne var ki çekirge bu sefer doğruyu söylüyormuş. Bir hırsız eve girmiş, çekirgenin eşyalarını çalmış ve uçup gitmiş. Hırsızı gören çekirge ise kendini dışarıya atmış feryat ediyormuş.

Sabah olunca gerçeği öğrenen komşuları çekirgenin etrafında toplanmış. Kelebek, “O gün bizi kandırmamış olsaydın, yardıma gelebilirdik,” demiş. Uğur böceği de, Umarım bir daha böyle şakalar yapmazsın,” diye devam etmiş.O sırada çekirge, “İşte! Hırsız buraya geliyor,” diye haykırmış. Gerçekten de hırsız uçarak yanlarına gelmiş ve maskesini çıkarmış. Bu, arkadaşları arıymış. “Seni korkuttuğumuz için üzgünüz ama böyle bir dersi hak etmiştin,” demiş. Çekirge hatasını anlayıp arkadaşlarından özür dilemiş ve bir daha böyle kötü şakalar yapmayacağına dair söz vermiş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir