Ağaçların Kralı Masalı

Masal-Cocuk Masallari

Evvel zaman içinde  Kalbur saman içinde
Cinler cirit oynarken  Eski hamam içinde
Bir serçe kanadını  Kırk katıra Yüklettim.
Ne az gittim, ne uz gittim  Kafdağı’na ilettim
Bir nefeste erittim  Dağların karını
Dikilmedik ağacını  Orda yedim narını
Eğrilmedik iplikle  Ne çulhalar dokudum
Elif dedim be dedim  Dağı taşı okudum
Bir sinek bir kartalı  Sallayıp vurdu yere
Yalan değil gerçektir  Yer yarıldı birden bire.

Bir gün ağaçlar “Bizim de bir kralımız olsun” demişler. Bunun için önce zeytin ağacına sormuşlar: – “Zeytin ağacı; bizim kralımız olur da bizi yönetir misin?” Zeytin ağacı kaşlarını çatmış:
–“Benim şerbet gibi yağım var. Herkes beni çok sever. Neden ağaçların kralı olayım?” demiş.
Ağaçlar düşünmüşler: – “İncir ağacına gidelim. O büyüktür, heybetlidir. Krallığa yaraşır” demişler. – İncir ağacı; bizim kralımız olur da bizi yönetir misin?” diye sormuşlar.
İncir ağacı iri yapraklarını bir aşağı bir yukarı sallamış. Sonra – “Benim ne işime kral olmak? Bal gibi meyvemi bırakıp da sizi mi yöneteceğim?” diye kızmış.

Gide gide meşe ağacına varmışlar. – Meşe ağacı; ne olur, sen kralımız olmayı kabul et! Meşe ağacı damla damla gözyaşı dökmüş. – Benim ömrüm çok kısadır. Çünkü insanlar beni keserler. Benden size kral olmaz” demiş. Ağaçlar yorgun düşmüşler. Umutlarını da yitirmişler. “Her halde biz kendimize bir kral bulamayacağız” diye ağlamaya başlamışlar. O sırada önlerine bir kozalak düşmüş.
Meğer çam ağacının tam altında duruyorlarmış. Hepsi birden “Çam ağacı; sen ağaçların en güzelisin. Bizim kralımız ol” demişler. Çam ağacı onların bu isteğini kıramamış; kralları olmuş. O gün bu gündür, tüm ağaçların kralı çam ağacıdır.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

 Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir