Popüler Masallar

Hayalci Pır Pır Masali

Fısıldayan ormanda günlerini hayal kurmakla geçiren minik bir karga yaşarmış. Pır Pır adındaki bu karga aslında kendi görüntüsünden hiç memnun değilmiş. Sık sık aynanın karşısına geçer, "Pek çelimsizim. Boyum da kısa. Keşke şöyle heybetli bir şahin olsaydım. O zaman kimseye ihtiyaç duymaz, her istediğimi yapardım..." diye yakınırmış.

Bir ilkbahar sabahı Pır Pır yuvasından çıkıp ormanda dolaşmaya başlamış. Yorulunca meşe ağacının bir dalına konup türlü türlü hayaller kurmuş.

 Bazen ormanların kralı aslan oluyormuş bazen göklerin hakimi şahin.
 O sırada gökyüzünde bir ses duymuş. Kafasını kaldırınca o zamana kadar görmediği bir kuşla karşılaşmış. Annesinin anlattıklarından bu kuşun kartal olduğunu anlamış.


 Kartal upuzun kanatları ile gökte süzülüyor, dikkatle aşağı bir noktaya bakıyormuş. Pır Pır, kartalın nereye baktığını anlamak için hızla kartalın yöneldiği tarafa uçmuş. Bir dalın ardına gizlenerek kartalı izlemeye başlamış.

Kartal gökyüzünde daireler çizerek altında duran koyunları seyrediyormuş. Sonra bir anda inişe geçmiş, pençeleri ile bir koyunu tutup hızla yükselmiş.

Bu sahne karşısında Pır Pır'ın ağzı açık kalmış. Kartal gözden kaybolana de gökyüzüne bakmış. Kartalın gücü karşısında öyle etkilenmiş ki Pır Pır aynı şeyi denemeye karar vermiş. Bir süre koyunları izlemiş ve koyun yerine bir kuzuyu yakalamanın daha uygun olacağını düşünmüş. Hazır olduğunda havada birkaç dakika kartal gibi süzülmüş. Sonra yine kartal gibi hızla inişe geçmiş, gözlerini önceden belirlediği kuzudan ayırmıyormuş.

Yaklaşmış, yaklaşmış, yaklaşmış...

 Pençelerini kuzuya geçirip tekrar havalanmaya çalışmış ancak boşuna çabalamış. Kuzu o kadar ağırmış ki bırak havalandırmayı onu yerinden bile oynatamamış.

Pır Pır kendisine doğru koşmakta olan anne koyunu görünce panikle havalanmış. Öyle korkmuş ki eve gidene kadar durmamış ve bundan sonra boyuna göre hayaller kurması gerektiğini anlamış.

Sevgili Aileler, Bir Masal sitemiz siz anne ve babaların çocukların zihinsel gelişimine faydalı olmak amacı ile masallar düzenlemektedir. Eğer masalımızı beğendiyseniz aşağıda yorumlarınızı bekliyoruz. Bu sayede hem biz hem de masalı okumak isteyecek diğer aileler yardımcı olduğunuz için mutlu olacaktır. Teşekkürler.

Önemli Not: Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play'den Bir Masal uygulamamızı indirin.


Google+ Badge

Facebook Sayfamız