Popüler Masallar

Eşek ile Çekirge Masalı

Uzak köylerden birinde bir eşek, her gün çayırlarda otlarmış. Öyle mutlu davranırmış ki aklına estikçe de anırırmış.

Zamanında etrafına baktıkça her anırdığında insanların kulaklarını tıkadığını görmüş. Hatta çevresindeki köylüler sırf o sussun diye gelip önüne ot koyuyorlarmış. Bu durum eşeğin kalbini kırmış.

Birkaç gün geçmeden çok hoşuna giden bir ses duymuş. Dönüp bakmış ki bir çekirge zıplaya zıplaya geziyor. Ona doğru dönüp "Çekirge kardeş, nasıl böyle güzel bir ses çıkarıyorsun, kimse senden rahatsız olmuyor. Nasıl yapıyorsun bunu, bana da anlatır mısın?" demiş.


Çekirge ise "Bilmem ki, benim de halim böyle işte. Belki yediğimden içtiğimdendir eşek kardeş. Ben sadece bitkilerin üzerinde biriken sularla beslenirim. Bir dene istersen," demiş.

Birkaç gün geçmiş, çekirge eşeğin durumu ne oldu diye merak ederek çayıra gelmiş. Bir de bakmış ki bizim eşek bir köşede öylece yatıyor.

Bir tek suyla beslenince halsiz düşen, açlıktan ölmek üzere olan eşek, "Artık o kötü şekilde anırmaya bile halim kalmadı çekirge kardeş" demiş.

Çekirge ise "Sevgili arkadaşım, sen iyisi mi normal hayatına devam et. Git şu çayırlarda otla, neşelen, anır. Hepimizin bir doğası var ve ona göre yaşamamız gerekiyor demek ki," diyerek eşşeği yanlış yoldan geri döndürmüş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler, Bir Masal sitemiz siz anne ve babaların çocukların zihinsel gelişimine faydalı olmak amacı ile masallar düzenlemektedir. Eğer masalımızı beğendiyseniz aşağıda yorumlarınızı bekliyoruz. Bu sayede hem biz hem de masalı okumak isteyecek diğer aileler yardımcı olduğunuz için mutlu olacaktır. Teşekkürler.

Önemli Not: Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play'den Bir Masal uygulamamızı indirin.


Google+ Badge

Facebook Sayfamız