Popüler Masallar

Tencere ile Çömlek Masalı

Kuşların cıvıl cıvıl öttüğü, kuzuların yaylalarda atladığı, yüksek tepelerin ortasında yemyeşil bir köy varmş. Bu köyde birbirinden ilginç olayların olmasına kimse şaşırmazmış. Mesela bir gün sivri çatallarla keskin bıçaklar kavga eder, diğer gün barışırlarmış.

 Başka bir gün tombul buzdolabı ile sıska fırın el ele tutuşur, gezerlermiş. Ya şu tabakların birbirleriyle yaptıkları koşu yarışına ne demeli? Fakat bu olaylardan en ilginci tencere ile çömleğin başına gelenler olmuş. Bir gün köyün genç tenceresi ile çömleği yolda karşılaşmışlar.

Tencerenin biraz kendini beğenmiş bir hali varmış. “Çömlek kardeş benimle yarışmaya ne dersin? Şuradaki çiçeğe kadar koşup geleceğiz.” “Olmaz yarışamam, annem bana ocağın yanından ayrılma dedi.” Annesinin çömleği uyarmasının tabi ki bir nedeni varmış; çömlek topraktan yapıldığı için kolayca kırılabilirmiş.

 “Sen çelikten yapılmışsın, senin için hava hoş ama ben bir düşersem hemen kırılabilirim.” Tencere hemen atlamış lafa, “Merak etme düşecek olursan ben seni korurum, çelikten kollarımla kalkanın olurum senin.” Annesinin sözünü dinlemeyen çömlek haline bakmadan bu sözlere kanıvermiş ve tencereyi yenebileceğini düşünmüş.

Böylece başlamışlar koşmaya. Koşarken sürekli ya birbirlerine çarpıyorlarmış ya da ayakları taşlara takılıyormuş. Tencere bu duruma hiç aldırış etmiyormuş ama zavallı çömlek hırsına yenik düşüp daha yolu yarılayamadan bir taşa takılıp düşmüş ve kırılıvermiş…

 Bu masalı okumak için buraya tıklayın.

Önemli Not: Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play'den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Editörün Notu : Bir masal sitemiz siz anne ve babaların çocukların zihinsel gelişimine faydalı olmak amacı ile masallar düzenlemektedir. https://www.facebook.com/birmasaloku sayfamızı beğenerek bizlere destek olabilirsiniz. Eğer masalımızı beğendiyseniz aşağıda yorumlarınızı bekliyoruz. Bu sayede hem biz hem de masalı okumak isteyecek diğer aileler yardımcı olduğunuz için mutlu olacaktır. Teşekkürler.


Google+ Badge

Facebook Sayfamız