Popüler Masallar

Vejetaryen Aslan Masalı

masal dinle-vejetaryen aslan masali

Evvel zaman içinde 
Kalbur saman içinde 
Cinler cirit oynarken 
Eski hamam içinde 
Bir serçe kanadını 
Kırk katıra Yüklettim. 
Ne az gittim, ne uz gittim 
Kafdağı'na ilettim 
Bir nefeste erittim 
Dağların karını 
Dikilmedik ağacını 
Orda yedim narını 
Eğrilmedik iplikle 
Ne çulhalar dokudum 
Elif dedim be dedim 
Dağı taşı okudum 
Bir sinek bir kartalı 
Sallayıp vurdu yere 
Yalan değil gerçektir 
Yer yarıldı birden bire.


Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde Aafrika ormanlarında annesinden babasından habersiz gezinen yavru aslanı bir kaç avcı yakalayıp kafese atmışlar.Sonrada yavru aslanı çok uzaklara Amerika'da büyük bir hayvanat bahçesine satmışlar.Gel zaman git zaman kafesinde yaşamak istemeyen aslan her ne kadar kendisine kafesinde iyi bakılsa da çıkıp özgürce yaşamak istemiş. Her gün olduğu gibi bakıcı akşam yemeğini bırakıp kafesinden çıkarken kafesin kilidini yanlışlıkla kilitlemeden çıkmış. 

 Fırsat bu fırsat diyen Aslan herkes uyurken kilidi açık unutulan kafesinden gizlice ve sessizce kaçıp hayvanat bahçesinden ve şehirden çok uzaklara kaçmış. Sevinçten o kadar uzaklara kaçmış ki kendini insanların yaşamadığı kocaman bir ormanda bulmuş. Orman o kadar büyükmüş ki insanların onu burada bulması imkansızmış. Ormandaki akarsulardan su ihtiyacını karşılayan aslan karnı acıkınca ne yapacağını şaşırmış. Daha önceleri annesi tarafından beslenen aslan hayvanat bahçesinde bakıcıları tarafından besleniyormuş. Şimdi ise yaşadığı bu şirin ormanda ne annesi nede bakıcısı varmış. İç güdüleri ona avlanmayı söylese de nasıl yapacağını bilmediğinden avlanmak fikri pekte cazip gelmemiş.

Açlık duygusu dayanılmaz hal alınca diğer canlıları taklit etmeye karar vermiş. Önce ot yiyen bir kaplumbağa ardından fındık yiyen bir sincap muz , elma ve üzüm yiyen bir maymunu taklit etmiş. İlk başlarda hepsinin tadı farklı da gelse açlık duygusunu bastırdığı için zaman içinde bu yiyeceklere oldukça alışmış. Hatta çilek incir ve kirazın tadını çok sevmiş. Tam bir vejetaryen olan Aslan diğer orman canlıları tarafından yadırganır olmuş. Zıpzıp Tavşan Obur File:'' olacak iş mi bu kardeş baksana Koca Aslan meyve yiyor hiç görülmüş şey mi canım'' Uzun Gaga Leylek Fırıldak Sincaba '' Ben böyle bir şey görmedim. Aslan dediğin diğer canlıları yer bu Aslan bir acayip'' 

Her ne kadar orman canlıları durumu garip karşılasalar da zaman içinde kendilerine zarar vermeyen ve yemek için kovalamayan bir Aslan ile yaşamanın daha huzur verici olduğunu anlamışlar.Ormandaki diğer hayvanlarla huzur içinde kardeşçe yaşamanın daha eğlenceli olduğunu anlayan Aslan tam bir meyve sebze hayranı olmuş ve bir daha ağzına hiç et sürmemiş. Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine.Gökten 3 elma düşmüş biri bu masalı yazanın başına diğer bu masalı okuyanın başına bir diğeri de bu masalı dinleyenin başına.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Editörün Notu: Bir masal sitemiz siz anne ve babaların çocukların zihinsel gelişimine faydalı olmak amacı ile masallar düzenlemektedir. Eğer masalımızı beğendiyseniz aşağıda yorumlarınızı bekliyoruz. Bu sayede hem biz hem de masalı okumak isteyecek diğer aileler yardımcı olduğunuz için mutlu olacaktır. Teşekkürler.

Önemli Not: Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play'den Bir Masal uygulamamızı indirin.


Google+ Badge

Facebook Sayfamız