Popüler Masallar

Üç Kurbağanın Azmi Masalıuc kurbaganin azmi masali


Az gittim uz gittim.
Dere tepe düz gittim.
Çayır çimen geçerek,
Lale sümbül biçerek,
   Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok uzak bir ülkenin çok uzak bir bataklığında kurbağalar arasında  bir dünya şampiyonası düzenlemiş. Hedef; en yüksek ağacın en yüksek dalına çıkmakmış.


Dünyadaki bütün kurbağalarda bu heyecanlı yarışı ve  arkadaşlarını seyretmek ve desteklemek için toplanmış ve yarış başlamış. Dünyadaki tüm kurbağalar arasında hiçbiri yarışmacıların en yüksek ağacın en yüksek dalına çıkabileceğine inanmıyormuş. Seyircilerden sadece şu tezahüratlar işitiliyormuş:  ”Zavallılar! boşuna yarışıyorlar ,hiçbir zaman başaramayacaklar!”
  ”Boşuna yorulmayın başaramayacaksınız!”
  ”Gereksiz yere çaba sarf ediyorsunuz!” 


Yarışmaya başlayan kurbağalar bu tezahüratları duydukça moralleri bozuluyor ve tek tek yarışı bırakıyormuş .Gerçekten de dünyanın en yüksek ağacının en yüksek dalına tırmanmak o kadar da kolay değilmiş. Yarışı bırakmayan üç kurbağa ise inatla tırmanışlarını sürdürmüşler.Her ne kadar yorulsalar da yarışı bırakmıyorlarmış. Dünyanın en yüksek ağacının en yüksek dalına vardıklarında ise dal ince olduğu için birinin bile dala tırmanmasının imkansız olduğunu anlayıp el ele tutuşuk daha kalın bir daldan destek alıp en yüksek dala bir birlerinin desteğiyle tırmanmayı başarmışlar.
Kurbağalar büyük bir çoşku içinde bağrışmaya ve tebrik tezahüratlarında bulunmaya başlamışlar.
     ”hooleeyyy ! bravooo! harikasınız!”


Diğerleri kurbağalar hayret içerisinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek
istemişler. Kurbağalar üç kurbağaya yaklaşıp sormuş;

     ”Bu işi nasıl başardınız, bu zorlu yarışta neden birbirinize yardımcı olup yarışı birlikte kazandınız?” diye.

    Üç kurbağa; ''Birimiz çıkmayı deneseydi aşağı düşüp yarışı kaybedeceği kesindi.Ancak birlikte hareket edip birbirimize destek olursan başarabiliriz. Azim kararlılık ve dayanışma bizi başarıya ulaştı.Tek başına başarmamız imkansızdı!'' demiş.
     Hayallerinizi gerçekleştirmek için azim, kararlılık ve dayanışmanın aşamayacağı engelin olmadığını unutmayın.Masalımız burada sona erdi.Gökten üç elma düştü.Biri masalı okuyanın başına biri masalı yazanın başına biride masalı dinleyenin başına.

Editörün Notu : Bir masal sitemiz siz anne ve babaların çocukların zihinsel gelişimine faydalı olmak amacı ile masallar düzenlemektedir. Eğer masalımızı beğendiyseniz aşağıda yorumlarınızı bekliyoruz. Bu sayede hem biz hem de masalı okumak isteyecek diğer aileler yardımcı olduğunuz için mutlu olacaktır. Teşekkürler.

Önemli Not: Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play'den Bir Masal uygulamamızı indirin.

3 yorum

masallarımız oldukça eğitici tebrikler

resim çok şeker çıkmış

bu sefer okuyan daha erken yedi elmayi :)


Google+ Badge

Facebook Sayfamız