Popüler Masallar

Zalim Padişah Masalı

zalim padisah masali

        Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken, ben ninemin beşiğini tıngır, mıngır sallar iken, eski zamanlarda büyük bir ülkede bir padişah yaşarmış. Bu padişah, çok zalimmiş. Halkına zulüm etmekten zevk duyarmış. Bu ülkede yaşayan halk padişahın yaptığı zulümlerden bıkıp usanmışlar. Aradan günler, aylar geçmiş. Zalim 
padişah birdenbire değişivermiş. Bütün halk padişahın bu değişimine anlam veremiyor şaşkınlıklarını gizleyemiyorlarmış.  Sokaklarda tellallar :

-" Padişahımız kötülüğü bıraktı, artık ülkemiz mutlu günlerine geri dönecek" diye bağırıyorlarmış. Halk hala söylenilenlere inanamıyormuş fakat zamanla padişahın gerçekten değiştiğini ispatlayan olaylar olmuş. Padişahın zulüm ettiği günler geride kalmış, artık herkes mutlu bir şekilde yaşamaya başlamış. Vezirlerden birisi padişaha sormuş: 
-" İzniniz olursa bir şey sorabilir miyim padişahım. Halk da çok merak ediyor. Sizdeki bu değişikliğin sebebini söyler misiniz?  "

Padişah vezir'in bu sözlerini duyunca gülümseyerek: 
-" Benim böyle değişmeme sebep olan şey ormanda gördüğüm bir olaydır. Bir gün ava çıkmıştım. Giderken bir köpek gördüm. Köpek karşısına çıkan tilkinin ayağını ısırdı, tilki kaçarak kendini kurtardı. Sonra köpek geziniyor bende onu izliyordum. Tam bu sırada vahşi bir at gelip köpeği tekmeleyince köpeğin ayağı kırıldı. Köpek acıdan kıvranırken atı takip ediyordum ki at bir çukuru görmedi ve çukurun içine düşüverdi, onunda ayağı kırılmıştı. İşte bu olaylar bana iyi bir ders oldu. Kimsenin yaptığı kötülük yanına kalmıyor er geç cezasını çekiyordu....

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Editörün Notu : Bir masal sitemiz siz anne ve babaların çocukların zihinsel gelişimine faydalı olmak amacı ile masallar düzenlemektedir. Eğer masalımızı beğendiyseniz aşağıda yorumlarınızı bekliyoruz. Bu sayede hem biz hem de masalı okumak isteyecek diğer aileler yardımcı olduğunuz için mutlu olacaktır. Teşekkürler.

Önemli Not: Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play'den Bir Masal uygulamamızı indirin.


Google+ Badge

Facebook Sayfamız