Popüler Masallar

Tembel Guguk Kuşu Masalı

tembel guguk kusu masali


        Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, cinler cirit oynarken eski hamam içinde, tembel bir guguk kuşu varmış. O kadar tembelmiş ki kendisine yuva yapmaya üşenir, başka kuşların yuvalarını kullanır hatta bu yuvalara yumurta bile yaparmış. Böylece kendi yavrularını bile büyütmeyi başka kuşlara yüklermiş. Havalar iyice soğumaya başladığında bir gece guguk kuşu üşümeye başlamış serçenin yuvasına gelmiş ve serçeye:
-" Bu akşam beni yuvanda misafir edebilir misin ?" diye sormuş. Serçede ona:

-" Tabi bu akşam misafirim olabilirsin" demiş. O gece serçenin yuvasında kalan guguk kuşu sabah olduğunda serçeye teşekkür ederek uçup gitmiş. Artık havalar düzelmeye başlamış. Guguk kuşu yine orada, burada kalıp kendisine yuva yapmamış. Aradan günler geçmiş, yine soğuk bir akşam guguk kuşu serçenin yanına gelip:

-" Yine ben geldim. Bu gecede senin yuvanda kalabilir miyim?" dediğinde serçe ona: 
-" Bu hep böyle olmaz, bu gece kal ama artık kendine bir yuva yapmalısın." demiş. Guguk kuşu o akşam da orada kalmış. Fakat serçe artık bu duruma kızmaya başlamış.
-" Ben çalışıp yuvamı yaptım, guguk kuşu tembellik yapıp başkalarının emeğinden faydalanmaya çalışıyor." diye düşünmüş.

     Bir akşam guguk kuşu yine serçeye gelmiş ve: 
-" Serçe kardeş, tam yuvamı yapıyorken sorunlar çıktı , bir türlü yuvamı yapamadım. Çok yağmur yağıyor bugünde sende kalsam olur mu?" deyince serçe kızgın ve kararlı bir şekilde:
-" Ben sana yuvanı yapman gerektiğini birçok kez söyledim. Ama sen beni dinlemedin. Olmaz burada kalamazsın." demiş ve guguk kuşunu kovmuş. Sonunda guguk kuşu kalacak yer bulamamış ve o geceyi yağmurun altında ıslanarak üşüyerek geçirmiş. 
Tembel guguk kuşunun sabah olduğunda ilk işi ne olmuş dersiniz? İyi bir ders alan guguk kuşu kendisine bir yuva yapmış....

Kanadı var kuş değil, boynuzu var koç değil, pır dereye, pır tepeye, kelebek çıktı sahneye, ah ne süslü kelebek, üstü mavi al benek.....

  Bu masalı okumak için buraya tıklayın.

Editörün Notu : Bir masal sitemiz siz anne ve babaların çocukların zihinsel gelişimine faydalı olmak amacı ile masallar düzenlemektedir. Eğer masalımızı beğendiyseniz aşağıda yorumlarınızı bekliyoruz. Bu sayede hem biz hem de masalı okumak isteyecek diğer aileler yardımcı olduğunuz için mutlu olacaktır. Teşekkürler.

Önemli Not: Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play'den Bir Masal uygulamamızı indirin.


Google+ Badge

Facebook Sayfamız