Popüler Masallar

Tavus Kuşu Masalı

tavuskusu masali
      Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken, ben ninemin beşiğini tıngır, mıngır sallar iken....

     Parlak tüyleri ve güzel renkleriyle bütün kuşların dikkatini çeken bir tavuskuşu varmış. Bütün kuşlar kendi aralarında hep tavuskuşunun güzelliğini anlatırlarmış. Tavuskuşu çok güzel olduğunu bilirmiş fakat kendisini göremediği içinde çok üzülürmüş. Günlerden bir gün tavuskuşu göle su içmeye gitmiş. Tam su içeceği sırada gölde çok güzel bir kuş görmüş. Şimdiye kadar hiç böyle güzel bir kuş görmemiş. Hemen başını kaldırmış ve etrafa bakınmış ama göldeki kuşu görememiş. İşte o zaman o güzel kuşun kendisi olduğunu göle kendisinin yansıdığını anlamış. Kendi kendine:
-" Gerçekten ben diğer kuşların söylediklerinden çok daha fazla güzelmişim. Şimdiye kadar kendi güzelliğimi görememişim. Ben bütün kuşların sultanı olacak kadar güzelim. " demiş.

Tavuskuşu kendisini beğendiğinden ve çok güzel gördüğünden, diğer kuşların yanına gitmeyip her gün kendisini gölde seyretmeye başlamış. Diğer kuşlar artık kendi aralarında tavuskuşunun çok kibirli olduğunu anlatıyorlarmış. Günler geçtikçe tavuskuşu her gün gölde kendisini seyretmekten çok sıkılmış. Etrafında hiç arkadaşının olmadığını yalnız kaldığını anlamış. Artık bütün kuşlar onu terk etmişler. Tavuskuşu ne kadar büyük bir hata yaptığını kibirli olmanın kendisine hiçbir şey kazandırmadığını ve yalnız kaldığını anlamış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Editörün Notu : Bir masal sitemiz siz anne ve babaların çocukların zihinsel gelişimine faydalı olmak amacı ile masallar düzenlemektedir. Eğer masalımızı beğendiyseniz aşağıda yorumlarınızı bekliyoruz. Bu sayede hem biz hem de masalı okumak isteyecek diğer aileler yardımcı olduğunuz için mutlu olacaktır. Teşekkürler.

Önemli Not: Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play'den Bir Masal uygulamamızı indirin.

1 yorum:

gercektende zekice ve nazikçe düşünülmüş çok guzel bir site yapmissiniz emeginize saglik ellerinize ve beyninize sağlik :) cok tesekkurler


Google+ Badge

Facebook Sayfamız